Mám astma... a žiju naplno

Plnohodnotný život s astmatem je zcela reálný. Nenechte se nemocí omezovat.

Určitě se vám již stalo, že vás přátelé pozvali na pěší výlet do přírody nebo že si děti velmi přály, abyste s nimi vyrazili „na kolo“.  A vy jste – ač neradi – odmítli, a to kvůli astmatu. Protože jste se báli, že byste svým známým a rodině výkonově „nestačili“, že by na vás museli každou chvíli čekat a vaše nemoc by vlastně omezovala i všechny okolo.

Byla by však velká škoda, pokud byste nechali, aby za vás rozhodovala vaše nemoc. I s astmatem si můžete „užívat“ vaše všechny dosud oblíbené činnosti – práci na zahrádce, procházky po okolí, výlety s dětmi či vnoučaty.

Nemusíte se vzdávat ani svého oblíbeného sportu. Naopak! Možný je i vrcholový sport. Dokazují to výkony českých špičkových sportovců, kteří se s touto chorobou dlouhodobě léčí.

 

S astmatem za zlatem aneb „Ať nám to dejchá!“

A jak hodnotí svůj život s astmatem naši sportovní reprezentanti?

Vavřinec „Vávra“ Hradilek

Vavřinec „Vávra“ Hradilek

Člen české reprezentace ve vodním slalomu, stříbrný medailista z londýnské olympiády a dvojnásobný mistr světa v individuálních disciplínách.

Charizmatický vodní slalomář se s astmatem potýká od narození. Vždy se však rád „hýbal“, a proto i přes nepříjemné příznaky astmatu začal sportovat. A již v deseti letech dosáhl ve vodním slalomu prvních úspěchů (a to pod falešným jménem ;-)). Další medaile a ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat a vrchol kariéry přišel v podobě stříbrné medaile na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně.

Vavřinec je tak dobře „zaléčený“, že mu v současné době stačí pouze jedna návštěva lékaře ročně. A jaký je jeho recept na zhoršené dýchání? Jde si zasportovat. Kvůli astmatu se rozhodně sportu nevyhýbá, věnuje se i běhání, jízdě na kole a lezení po skalách.

Fyzická aktivita je totiž důležitá složka každodenního režimu astmatiků.

 

Petra Weber (Chocová)

Petra Weber (Chocová)

Česká reprezentantka v plavání, olympionička, mnohonásobná rekordmanka a dvojnásobná mistryně Evropy.

Petra se plavání věnuje už přes 25 let, dosáhla v něm mnoha úspěchů a v současné době pracuje také jako instruktorka fitness či trenérka plavání.

Potíže s dýcháním nastaly u této sympatické plavkyně v době dospívání. Poté, co začala profesionálně sportovat, ji astma velmi brzdilo ve výkonu. Bohužel Petra nedodržovala správnou léčbu a používala spíše úlevové prostředky. Až po opakovaném nasazení protizánětlivé léčby a jejím pravidelném dodržování se začal její výkon zlepšovat, a nyní je Petra fakticky bez příznaků.

Opravdu důležité je, aby se léčba dodržovala i v období, kdy pacient nepociťuje žádné potíže.

 

A jak se shodují oba špičkoví sportovci, současná léčba astmatu umožňuje i ty nejvyšší výkony. Nezbývá tedy nic jiného, než oběma sympaťákům popřát, „ať jim to dejchá!“