, 17. 10. 2022,
zena-in.cz
První astmatický záchvat ho přepadl ve čtyřech letech. Tehdy byl zrovna u svých prarodičů nedaleko Vrchlabí. Rodiče svého dusícího se syna odvezli do tamní nemocnice. Odtud si odnesl své první „dýchátko“ – úlevový lék, který při záchvatu pomůže rozšířit zúžené dýchací cesty. A také doporučení, aby hned po návratu domů navštívil svou dětskou lékařku.
Alergolog začal hledat vhodnou léčbu
„Paní doktorka nám řekla, abychom si sehnali alergologa. Manželovi, který je také astmatik a alergik, doporučil jeho ošetřující lékař pana profesora Petra Pohunka. Ten se specializuje na dětské pacienty. A tak k němu do léčby Honzík nastoupil,“ vzpomíná jeho maminka na začátek běhu na dlouhou trať. Tím totiž boj s astmatem skutečně je. Jde chronický zánět, který je možné mít pod kontrolou pouze při dlouhodobé a pravidelné léčbě. Ta začíná identifikací faktorů, které astma spouštějí nebo zhoršují.
„Vyrůstat na farmě s astmatem bylo těžší, když jsem byl menší. Kolem osmi, deseti let. Zvířata mi takový problém nedělala, ale prach ano. Dělal mi zle na oči i na dýchací cesty,“ popisuje Honza, který se kvůli nemoci před alergeny neschoval. Dál pomáhal svým rodičům s chodem hospodářství a všichni věřili, že se brzy podaří najít takovou léčbu, která mu pomůže. A povedlo se. Dnes se může práci se zvířaty i na poli věnovat téměř bez omezení.
Může pokračovat v rodinné tradici
„Alergologa navštěvuji v současné době každé tři měsíce. Kontrola spočívá v tom, že nadýchám spirometrii (vyšetření plicních objemů, kapacit a průtoků - pozn. red.). Podle toho se bavíme, jestli zintenzivnit léčbu, vyměnit léky, zvýšit dávky, nebo je nechat, jak jsou,“ popisuje současný stav Honza. Astmatické záchvaty ho sice stále přepadají, avšak v mnohem menším měřítku. Zhruba třikrát do roka. Nejčastěji, když se mění roční období. Pak se mu hůře dýchá a musí použít podpůrné léky.
„Díky tomu, že je Honzík takhle úspěšně léčený, může se podílet na provozu farmy, stejně jako já. A také si života na farmě užívat, protože to není jen ta těžká dřina, ale i práce spojená s přírodou, což nás baví. Jinak bychom ji asi ani nemohli dělat. Jsem rád, že v ní můj syn Honza i jeho sourozenci chtějí pokračovat,“ raduje se jeho tatínek, který syna vždy vedl ke sportu. I ten oběma v boji s chronickým onemocněním prospívá.
Léčba musí být pravidelná
„Zlepšení astmatu přičítám hlavně tomu, že jsme se s panem profesorem po vyzkoušení řady léků dopracovali k té správné léčbě, která mi hodně pomohla,“ pochvaluje si Honza. Ta je klíčem k úspěchu u většiny dospělých pacientů s astmatem. Díky ní je dosahováno dobré nebo velmi dobré kontroly onemocnění, pacient jen musí pravidelně užívat malé množství léků. Může sice zažít občasné příznaky, pro jejichž řešení je vybaven tzv. úlevovým lékem, ale nemusí se nijak zvlášť omezovat. Vede zcela plnohodnotný život.