Jak na správné používání inhalátoru?

Při vdechování léčivo působí přímo tam, kde je potřeba, v plicích. I když to není žádná složitá věda, spousta dětí i dospělých se dopouští při inhalaci různých chyb. Ty mají nemalý vliv na úspěch léčby. Chyba při inhalaci může být příčinou nedostatečné léčby a vy pak máte potřebu používat úlevový inhalátor častěji a častěji. Jak se chybám vyvarovat? Stačí si osvojit správnou inhalační techniku, se kterými vám pomůže lékař, jeho zdravotní sestra nebo lékárník v rámci konzultace Zdravé plíce.

4 typy pro zlepšení inhalační techniky

Pojďme se podívat na nejčastější chyby a to, jak se jim vyvarovat. I když každý inhalátor má své specifické chyby, tyto 4 neduhy se vyskytují u všech typů.

1) Před nádechem z inhalátoru zhluboka vydechněte

V plicích totiž není prázdny prostor, při normálním dýchání uvnitř zůstává rezervní výdechový objem vzduchu a zabírá místo léčivu. Před nádechem proto vydechněte z plic co nejvíce vzduchu, aby se uvolnilo co nejvíce místa pro léčivo.

2) Pevně obemkněte inhalátor rty

Předtím, než stlačíte inhalátor, se ujistěte, že vaše rty ho pevně svírají. Dávka vám tak neunikne do prostoru a vy vdechnete maximum léčiva.

3) Po hlubokém nadechnutí z inhalátoru zadržte dech

 Po vdechnutí dávky léku z inhalátoru počítejte pomalu do 5. Dýchací cesty jsou v tento moment v klidu a léčivo má tak více času usadit se. Dech můžete zadržet i na delší dobu, při záchvatu dušnosti to ale může být trochu obtížné.

4) Vydechnete mimo inhalátor

Poté, co zadržíte dech na 5 vteřin, vyjměte inhalátor z úst a vydechněte mimo něj.

Vícě informací zde: Benu.cz