Dnes je Světový den astmatu. V ČR jím trpí přes půl milionu lidí

Astma se nejčastěji objevuje v dětství (až u 63 %), méně často až v dospělosti. Je často spojováno s alergiemi a může být doprovázeno i jinými alergickými stavy, jako je například senná rýma.  

Jaké má astma původ? 

U většiny pacientů, u kterých se vyvinulo astma v dospělosti, je jeho původ neznámý. Má však často dědičný základ. Ten se sice nedá se změnit, ale další rizikové faktory částečně ovlivnit můžeme.

Mezi ně patří: 

  • kouření
  • obezita či nadváha
  • nekvalitní vnitřní (plísně, cigaretový kouř) a vnější prostředí (smog)

 

Jaké jsou příznaky asmatu? 

K nejčastějším projevům patří: 

  • opakující se sípání
  • svíravý pocit na hrudi
  • kašel
  • dušnost

U dospělých s astmatem se objevuje celé spektrum příznaků, jejichž závažnost se liší u různých pacientů i u stejného člověka v průběhu času. Obvykle ustoupí spontánně, ale v některých případech se mohou zhoršit a vést k závažnějšímu ztížení průchodnosti dýchacích cest, které lze zmírnit pouze léky. 

Jak se astma léčí?

Astma je dnes často „dobrou nemocí“, naprostá většina lidí totiž může díky dostupné léčbě, pokud je správně využívána, žít s touto nemocí bez astmatických záchvatů.
Naopak jeho neléčení nebo nesprávná léčba mohou přinášet vážné zdravotní obtíže, výrazně zhoršenou kvalitu života či časté návštěvy pohotovostí. Výjimkou nejsou ani hospitalizace. Nejtěžší formy astmatu, tedy ty, které nereagují na obvyklou léčbu, představují vážné onemocnění dýchacích cest, které vyžaduje speciální péči. 

Novinkou u léčby pacientů, kteří trpí těžkými formami astmatu, je takzvaná biologická léčba. Díky ní se daří snižovat obtíže a také četnost astmatických záchvatů.

Celý článek na www.zena-in.cz