Gabriela: Po nasazení biologické léčby se mi do měsíce ulevilo

Paní Gabriela žije s astmatem už několik desítek let. První problémy s dýcháním si odbyla v šestnácti letech, kdy studovala na střední zdravotnické škole.

Začalo to kašlem, dušností a vyvrcholilo prvním astmatickým záchvatem, po kterém skončila v nemocnici. Dostala inhalační léčbu a její stav se trochu srovnal.

Vše se začalo zhoršovat v jejích třiceti letech při druhém těhotenství. „Opakovaly se mi dušnosti. Najednou se nemohla fungovat bez podpůrných léků, dostávala jsem injekce s kortikosteroidy, často mi měnili inhalační léčbu, protože mi nezabírala“, vzpomíná Gabriela, která je povoláním zdravotní sestra.

Těžký stav

Diagnóza zněla těžké astma. Nemoc ji omezovala i v normálních denních činnostech, byla často na antibiotikách. „Kolikrát jsem nebyla schopná přejít z místnosti do místnosti, přesto jsem nechtěla být doma na neschopence a stále jsem chodila do práce. Jeden mladý doktor se na mě nemohl dívat a poslouchat, jak pořád kašlu a zadýchávám se, takž mi domluvil vyšetření v Hradci Králové, ve fakultní nemocnici u paní primářky Krčmové“, říká paní Gabriela.

Společně s doktorkou Krčmovou vyzkoušely další léky. „ V té době už jsem byla na systémových kortikosteroidech. Byla to jediná možnost, jak jsem mohla fungovat, jak zaměstnání, tak i doma“, pokračuje pacientka. Jenže tyto léky, kterými se léčí těžké astma, mají mnoho vedlejších účinků. „Začala mi narůstat váha, cukr v krvi i cholesterol a začaly se objevovat otoky celého těla“.

Před dvěma lety přišla doktorka Krčmová s tím, že by pro paní Gabrielu mohla být vhodná nová biologická léčba. První injekci dostala pacientka v září 2018 a následovaly další dvě vždy po měsíci.

Biologická léčba zabrala rychle

Už když jsem šla na druhou aplikaci, bylo to obrovské zlepšení. Nepotřebovala jsem si přidávat úlevové inhalační léky, nemusela jsem sahat po systémových kortikosteroidech. Po třetí injekci to už bylo stoprocentní zlepšení zdravotního stavu. Biologická léčba zabrala velice rychle a mně se moc ulevilo“, popisuje Gabriela.

Zpětně lituje, že k biologické léčbě nepřešla dříve, protože se jí mohlo ulevit rychleji. „S nemocí jsem se trápila roky a najednou během měsíce se vše vyřešilo. Když jsem se dostala k biologické léčbě, tak mi došlo, že jsem to měla takto řešit mnohem dříve“.

Léčba pokračuje i nyní. „Teď jezdím na injekci jednou za dva měsíce a žádné potíže nemám, nemusím si přidávat žádné úlevové léky, nemusím mít systémové kortikosteroidy se spoustou vedlejších účinků“.

FOTO: