Hradilek: Nikdy jsem o sobě kvůli astmatu nepochyboval

Astma je v rodině českého kajakáře olympijského stříbrného medailisty z Londýna Vavřince Hradilka (na snímku) dědičnou záležitostí. On sám s nemocí bojuje odmalinka. I proto se zapojil společně s plavkyní Petrou Weber do celosvětové kampaně Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům. Pokud je totiž astma léčeno správně, pacient se nemusí nijak výrazně omezovat a může vést zcela plnohodnotný život.

A jak se s nemocí v běžném životě i v tom sportovním vypořádává náš přední kajakář? „V začátcích jsem s nemocí neuměl příliš zacházet, nevěděl jsem, co se se mnou děje. Později, když už jsem poznával jednotlivé příznaky a sebe sama, jsem se s nemocí naučil lépe pracovat,“ říká Hradilek.

Vypráví, že kromě toho, že musí dbát na to, aby měl vždy u sebe léky, ho astma nijak neomezuje. „Pokud příznaky v podobě dýchacích obtíží přišly, bylo to nepříjemné, ale musím říct, že to bylo vesměs v momentech, kdy jsem zrovna nesportoval. Záchvat jako takový jsem snad nikdy neměl, nebo jen jednou, podchytil se ale hned v začátku.“ Kromě astmatu trpí Hradilek celý život alergiemi na pyly, prach a roztoče. „Mám ale skvělého lékaře, pana profesora Pohunka. Je pro mě důležitou osobou i v tom sportovním životě.“

Astma a sport

Kajakář užívá léky na astma celý život, je to zátěž, ale nyní to už bere jako běžnou věc, jako když si prý jde vyčistit zuby. „Když vynechám, dýchá se mi hůř. Nikdy jsem léčbu vědomě nevysadil, nikdy jsem nepoužíval pouze úlevovou léčbu, vždy užívám i protizánětlivou léčbu.

„Sport určitě pomáhá. Všechno je o svalech, i průdušky jsou svým způsobem sval. Pro astma je aktivní pohyb dobrý,“ říká Hradilek. Nikdy neměl pocit, že by se měl kvůli astmatu omezovat. Jediné omezení je prý při zimní přípravě v Praze, kdy se u Vltavy drží ranní smog, v tu chvíli ví, že na trénink nemůže, že by ho neudýchal. „Nikdy jsem ale neměl pocit, že kdybych nebyl astmatik, že bych dosahoval lepších výkonů. Nikdy jsem o sobě kvůli astmatu nepochyboval.“ A co Vávru Hradilka čeká v nejbližší době? Je to mistrovství Evropy, světové poháry a kvalifi kace na olympiádu do Tokia. Vzhledem ke konkurenci v rámci Česka, a na olympiádu jede jen jeden, bude těžší se na olympiádu dostat než pak získat medaili.