Jak na astma? Rady, jak jej mít pod kontrolou

Úlevové vs protizánětlivé léky


Nejprve je nutné upozornit na to, že řešením není krátkodobé zmírnění akutních potíží pomocí úlevových léků. Často se nadužívají, přitom řeší pouze následek, ne příčinu. Mnoho lidí považuje svou nemoc za zvládnutou, když si při potížích uleví a příznaky odezní.

Akutní potíže, např. i astmatický záchvat, jsou ale následkem chronického zánětu průdušek, kdy vnímáte zhoršení průchodu vzduchu. Abyste záchvatům předcházeli, musíte se zaměřit na pravidelnou a dlouhodobou léčbu. Klíčem k minimalizaci je léčba protizánětlivými léky.

Hlavními léky s protizánětlivými účinky jsou v současné době kortikosteroidy v inhalační formě. Ty mají obrovskou výhodou, protože je můžete užívat v minimálních dávkách a přímo do průdušek. To snižuje možnost jakýchkoliv nežádoucích účinků léčby do té míry, že se mohou tyto léky bez rizika podávat i po mnoho let. Je prokázáno, že jsou bezpečné i pro nejmenší děti.

Úlevová léčba vám pomůže ve chvíli, kdy záchvat dušnosti nastane náhle a nepředvídatelně. Proto je třeba, abyste „záchranné“ léky měli pro jistotu stále se sebou a věděli, jak je používat.
Některé léky již dokáží kombinovat protizánětlivou a úlevovou v léčbu v jednom inhalátoru. Kromě léčby se také snažte snižovat kontakt s alergeny, především při alergii na roztoče, zvířata nebo pyly. Pokud jste astmatik s výraznou přecitlivělostí na pyly, snažte se nyní, kdy je v plném proudu pylová sezona, zbytečně pylům nevystavovat.

 

 Jak vypadá správně zaléčené astma? 

  • Netrpíte nepříjemnými příznaky astmatu ve dne ani v noci.
  • Potřebujete pouze malé nebo i žádné množství léků mírnících příznaky choroby.
  • Vedete produktivní, fyzicky aktivní život.
  • Máte normální či téměř normální funkci plic.
  • Máte významně snížené riziko astmatických záchvatů.

Celý článek na  www.zena-in.cz