Máte dlouhodobě potíže s dechem?

Máte dlouhodobě potíže s dechem? Jak poznat astma

Astma je jedno z nejrozšířenějších onemocnění, u nás trápí více než půl milionu lidí všech věkových kategorií. Bývá často spojeno s alergiemi a jinými alergickými projevy, jako je senná rýma. Ač astma nejčastěji vzniká v dětství, může se projevit i v dospělosti. Jedním z projevů bývají dlouhodobé potíže s dechem. Může jít například o pískot či sípání při dýchání, dušnost, svíravý pocit na hrudi a kašel, zejména v noci nebo v časných ranních hodinách. Jak jej poznat a co dělat, když máte podezření, že by mohlo jít o astma?

Pokud potíže pozorujete nějakou dobu, objednejte se na vyšetření. Na návštěvu svého lékaře se připravte, usnadníte mu tím správnou diagnózu.

1) Zaměřte se na své potíže

Ideálně denně sledujte a zaznamenávejte své dýchací problémy. Je dobré si zodpovědět také na několik dotazů:
 
Mám nebo mívám záchvaty pískotů nebo sípání při dýchání?
Mívám kašel, který mě obtěžuje v noci?
Mívám kašel nebo sípavé dýchání po námaze? (Srovnejte svoji fyzickou výdrž se svými vrstevníky.)
Vyvolává u mě nějaké prostředí nebo nějaké látky záchvaty kašle, pískoty nebo tíseň na hrudníku?
Mívám infekce, které mi „sedají“ na průdušky? Jak často?
Užívám na tyto potíže nějaké léky? Jak často?
 

2) Zamyslete se nad svým celkovým zdravotním stavem a obtížemi v rodině

Astma mívá dědičný základ, který se změnit nedá. Mezi další rizikové faktory rozvoje choroby však patří například kouření, obezita či nadváha, nekvalitní vnitřní (plísně, cigaretový kouř) a vnější prostředí (smog).
Připravte se proto na otázky týkající se vaší rodinné anamnézy a také na faktory, které by mohly mít vliv na vznik astmatu právě u vás:

Má někdo v naší rodině astma nebo alergii?
Trpím nebo trpěl/a jsem alergickou rýmou, ekzémem?
Kouřím?
 
Vzplanutí astmatu mívají většinou na svědomí infekce dýchacích cest, obvykle virového původu. Toto onemocnění je zvlášť časté v zimě a krátce po návratu dětí do školy po letních prázdninách. U dospělých s alergickým astmatem (signalizovaným většinou současným výskytem rýmy a zánětu spojivek) příznaky vyvolává alergen (například roztoče v domácím prachu nebo alergeny z domácích mazlíčků apod.). Astma může vyvolat také tělesná námaha (zejména na studeném, suchém vzduchu) a znečištěné ovzduší z dopravy.
 
Pokud se lidé s touto nemocí neléčí, může jim přinést vážné zdravotní obtíže, výrazně zhoršenou kvalitu života či časté návštěvy pohotovostí. Naopak, i když je astma v současné době nevyléčitelné, díky dostupné léčbě může většina pacientů žit bez astmatických záchvatů.
 
 
Celý článek na www.chytrazena.cz