Projekt Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům

Astma je chronické onemocnění průdušek, jehož příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici. Je nejčastější chronickou nemocí dětského věku. Nejnovější statistiky uvádějí, že na světě žije asi 300 miliónů astmatiků, v České republice nemocí trpí 800 000 – 900 000 lidí. Mezi země s nejvyšším výskytem astmatu v Evropě patří Velká Británie a Irsko. Astma se v dospělém věku častěji vyskytuje u žen. Varovné příznaky astmatu jsou dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic, náhlá dušnost a kašel. (Dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek). Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

Projekt Astma Zero si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s možnostmi prevence astmatu s důrazem na dlouhodobou a pravidelnou léčbu. Díky té je možné astmatickým příznakům předcházet a zlepšit kvalitu života pacientů. Pokud je astma léčeno správně, pacient se nemusí nijak výrazně omezovat a může vést zcela plnohodnotný život.

Příkladem je vrcholový český kajakář Vavřinec Hradilek, u něhož v rodině je astma dědičnou záležitostí. Sám s nemocí bojuje odmalinka, a proto se zapojil společně s plavkyní Petrou Weber, rovněž astmatičkou, do této celosvětové kampaně.

Uvádí, že musí dbát na to, aby měl vždy u sebe léky, ale samotné astma ho nijak neomezuje. Typický záchvat nikdy neměl, dechové obtíže se podchytily hned v začátku. Kromě astmatu trpí celý život alergiemi na pyly, prach a roztoče. Dodržuje rady odborníka, užívá stále léky na astma. Je to samozřejmě zátěž, ale nyní si již zvykl. Pokud totiž je vynechá, dýchá se mu hůř. Nikdy léčbu vědomě nevysadil, nepoužíval pouze úlevovou léčbu, vždy užívá i léčbu protizánětlivou.

Sport mu určitě pomáhá, pro astma je aktivní pohyb dobrý. Nikdy neměl pocit, že by se měl kvůli astmatu omezovat, výjimkou je zimní příprava v Praze, kdy se u Vltavy drží ranní smog. V té době, na trénink nemůže. Nikdy ale neměl pocit, pokud by nebyl astmatik, že by dosahoval lepších výkonů.

V nejbližší době se připravuje na mistrovství Evropy, světové poháry a kvalifikace na olympiádu do Tokia. Vzhledem ke konkurenci v rámci České republiky a na olympiádu jede jen jeden, bude daleko těžší se na olympiádu dostat než pak získat medaili.

Součástí projektu Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům jsou webové stránky www.astma-zero.cz. Přinášejí důležité informace o astmatu a jeho léčbě, dechové rehabilitaci, odpovědi na nejčastější otázky. S oběma sportovci bylo natočeno video, ve kterém mluví o své nemoci, jak se jim s ní žije i sportuje.

https://www.astma-zero.cz/cs/mam-astma-a-ziju-naplno

http://medicina.cz/clanky/12299/34/Projekt-Astma-Zero-nulova-tolerance-k-astmatickym-priznakum