Napsali o nás

Jedenáctiletá Karolína: S těžkým astmatem závodně tancuje a je mistryní Evropy

, 5. 10. 2021,
https://zena-in.cz/

Když jí byly čtyři měsíce, začala být Karolína z Havířova nemocná. Nejprve šlo o nemocné uši, pak se přidaly další problémy. Karolína měla od lékařů zakázáno chodit kamkoli, kde je větší kolektiv. Do školky kvůli špatnému zdraví své sestry nemohl ani její starší bratr. Koloběh nemocí, kdy se často opakovaly zápaly plic a nasazování antibiotik, trval až do dívčiných sedmi let. Tehdy se dostala k pneumoložce a alergoložce Janě Vnenk. 

Více

Neléčené astma může pacienty ohrozit na životě. Důležité je dodržování pravidelné léčby

, 30. 9. 2021,
Žena.in.cz

Astma je běžné, leč závažné onemocnění, které postihuje osoby všech věkových kategorií. V České republice touto nemocí trpí zhruba 800 tisíc lidí. Díky dostupnosti efektivní léčby lze astma dostat pod kontrolu a žít bez astmatických záchvatů. To je klíčové hlavně v době pandemie nemoci COVID-19, kdy nezaléčení astmatici patří mezi ohrožené skupiny. 

Více

Chyby při používání inhalačních lékových systémů – aerosolové dávkovače

Florence, 9. 8. 2021,

Správná inhalační technika je jedním ze základních pilířů účinné a bezpečné terapie plicních onemocnění. Dle řady studií však velká část pacientů neprovádí inhalaci správně. Tato skutečnost se pak odráží v mnoha aspektech pacientova bytí – počínaje zhoršením kompenzace samotného onemocnění a konče snížením kvality jeho života. Úkolem zdravotníků je proto maximalizovat benefit z takové léčby a minimalizovat její možná rizika. Jedním z nástrojů, jak tohoto dosáhnout, je i vhodná edukace pacienta, který by měl zvládnout nejen inhalační techniku, ale vyvarovat se i chyb, kterých se může v souvislosti s inhalační léčbou dopustit. Druhý z trojice článků se věnuje specifickým chybám, kterých se může pacient dopustit během inhalace a zejména při nesprávné manipulaci s inhalačními lékovými systémy typu aerosolový dávkovač dostupnými na našem trhu.

Více

Jak na astma? Rady, jak jej mít pod kontrolou

, 25. 5. 2021,
Žena.in.cz

Nemocné s astmatem nejvíce ohrožují astmatické záchvaty. Ty jsou vyvrcholením zánětu v průduškách a jejich riziko snižuje jen dlouhodobá a pravidelná preventivní léčba. Jak mít astma pod kontrolou, abyste se záchvatům vyhnuli? V našem článku najdete rady, které vám pomohou.

Více

5 věcí o astmatu, které vás možná překvapí

Žena-in.cz, 13. 5. 2021,

Každý dvanáctý Čech se s ním potýká, ale přitom kolem astmatu panuje mnoho nejasností. Věděli jste například, že se může projevit i u dospělých? Nebo že byste se měli léčit i ve chvíli, kdy nemáte akutní obtíže?

Více

Jak poznat astma

www.benu.cz, 7. 5. 2021,

Průduškové astma trápí čím dále tím více lidí. I když se nedá úplně vyléčit, pomocí vhodných léků a správné inhalační techniky může být i bezpříznakové. Velkou roli v léčbě hraje i vyhýbání se spouštěčům záchvatu a duševní pohoda.

Více