Napsali o nás

Protizánětlivá léčba u astmatu

Medicína.cz, 17. 10. 2019,

Astma je závažné chronické onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Astmatem trpí ve světě 300 miliónů lidí a odhaduje se, že během příštích třiceti let vzroste jejich počet na 400 miliónů. Ani čísla pro Českou republiku nejsou malá, prevalence nemocných astmatem je na úrovni osmi procent populace, což je zhruba 800 tisíc nemocných. Dvě třetiny z nich jsou ženy, a až 220 tisíc děti.

Více

Protizánětlivá léčba se nově nasazuje již v době méně závažné fáze astmatu, kdy má pacient malé potíže či je zcela bez potíží

Ceskenovinky1.eu, 17. 10. 2019,
Svetozár Plesník

Pro zajištění kontroly nad astmatem a zabránění akutním ohrožujícím stavům je nejvýznamnější včasná diagnóza a včasné zavedení preventivní léčby. Nejdůležitější je potlačení zánětu v dýchacích cestách, samotná úlevová léčba nestačí a může být nebezpečná.

Více

Astmatici často zanedbávají preventivní léčbu

21. století, 17. 10. 2019,

Celosvětový počet astmatiků je odhadován na více než 300 milionů. Za posledních 20 let dochází k nárůstu onemocnění především u dětí a mladistvých. Astma se stává nejčastějším chronickým onemocněním dětského věku. Tento trend je patrný i v České republice. Prevalence astmatu v ČR se zvyšuje především v dětské populaci. Úmrtnost na astma je u nás velmi nízká díky péči odborných specialistů a v posledních letech kolísá kolem 1/100 000 obyvatel, tj. kolem 100 osob ročně.

Více

Protizánětlivá léčba se nově nasazuje již v začátcích astmatu

Trendy zdraví, 17. 10. 2019,

Pro zajištění kontroly nad astmatem a zabránění akutním ohrožujícím stavům je nejvýznamnější včasná diagnóza a včasné zavedení preventivní léčby. Nejdůležitější je potlačení zánětu v dýchacích cestách, samotná úlevová léčba nestačí a může být nebezpečná.

Astmatem trpí ve světě 300 miliónů lidí a odhaduje se, že během příštích třiceti let vzroste jejich počet na 400 miliónů. Ani čísla pro Českou republiku nejsou malá, prevalence nemocných astmatem je na úrovni osmi procent populace, což je zhruba 800 tisíc nemocných. Dvě třetiny z nich jsou ženy, a až 220 tisíc děti.

Více

Příběhy slavných: Úspěšný olympionik Vavřinec Hradilek musel vždy bojovat nejen se soupeři, ale i s nemocí

Pražský patriot, 16. 10. 2019,
red.

S astmatem se Vavřinec Hradilek potýká už od mala. Nemoc je u nich v rodině dědičná, trpí jí i jeho otec. Ač je Vavřinec aktivním sportovcem, nemoc ho příliš neomezuje.

Od útlého věku se poctivě léčí, podstupuje dlouhodobou preventivní léčbu. V současné době již na sobě spolehlivě pozná příznaky, které nemoc přináší a umí se svým stavem pracovat. Ví, že když léky vynechá, dýchá se mu hůř.

Více

Projekt Astma Zero – nulová tolerance k astmatickým příznakům

Medicina.cz, 14. 8. 2019,
Olga Wildová

Astma je chronické onemocnění průdušek, jehož příčinou je zánětlivá reakce v průduškové sliznici. Je nejčastější chronickou nemocí dětského věku. Nejnovější statistiky uvádějí, že na světě žije asi 300 miliónů astmatiků, v České republice nemocí trpí 800 000–900 000 lidí. Mezi země s nejvyšším výskytem astmatu v Evropě patří Velká Británie a Irsko. Astma se v dospělém věku častěji vyskytuje u žen. Varovné příznaky astmatu jsou dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic, náhlá dušnost a kašel. (Dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek). Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

Více