Půlka astmatiků bere léky až při záchvatu. Ničíte si plíce, říká lékař

Dříve se na astma běžně umíralo a mladí lidé končili i v invalidním důchodu. Dnes moderní medicína dokáže většině pacientů zajistit život bez omezení. Přesto má polovina astmatiků v Česku denně obtíže, protože zapomínají na léky a berou je až při záchvatu. Tak si však nevratně oslabují plíce, upozorňují lékaři.

Nejen v Česku, ale i ve světě patří astma k nejčastějším chronickým nemocem. A to i u dětí. Konkrétně v České republice se s touto nemocí potýká 10 až 12 procent z nich.

„Vezmete-li v úvahu třídu se třiceti žáky, tak v průměru třetí a čtvrtý v ní by podle statistik měli trpět některou formou astmatu,“ říká Petr Pohunek z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Ačkoli při dnešních možnostech léčby nemusí diagnóza astma představovat pro většinu pacientů žádné zásadní omezení v běžném životě a obávané záchvaty by teoreticky mohly patřit minulosti, neděje se tak. V řadě případů jsou bohužel na vině samotní pacienti, u dětských astmatiků pak jejich rodiče.

 

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/astma-lecba-zdravi-neberou-leky-lekar.A190309_133817_zdravi_abr