Správné používání inhalátoru je základ

Astma neumíme zcela vyléčit, ale pravidelným, dlouhodobým a správným podáváním protizánětlivých léků jej můžeme dostat pod kontrolu.

Nejúčinnější a nejšetrnější metodou je léčebné vdechování, tedy inhalace. Léky jsou tímto způsobem aplikovány v minimálním množství a přímo do míst, kde mají působit.

Inhalátory a jak je používat

Na trhu je dostupné velké množství inhalátorů – inhalačních systémů. Váš lékař vám spolu s nejvhodnější účinnou látkou doporučí i optimální inhalační přístroj. Správné používání inhalátoru je pro úspěšnost léčby klíčové.

Inhalační techniky se liší podle jednotlivých inhalačních systémů. Obecně je ale třeba dodržovat tyto zásady:

  • rozdýchejte se a před aplikací léku plně vydechněte (vyprázdněte plíce)
  • náustek inhalátoru vložte do úst a pevně ho obemkněte rty
    • u léku s tlakovým aerosolem (sprej) stiskněte dávkovač současně se zahájením dlouhého silného nádechu, nádech nepřerušujte
    • u léku v práškové formě aktivujte nejprve dávku (podle typu inhalátoru) a pak se prudce a dlouze nadechněte z inhalátoru
  • po vdechnutí léku zadržte dech nejméně na 5 sekund a poté vydechněte nosem

Ujistěte se ještě v ordinaci svého lékaře, že používáte správnou inhalační techniku. Inhalaci lékaři předveďte, nejlépe na svém inhalátoru. Pokud vám zvolený inhalátor nebude vyhovovat, poraďte se svým lékařem a vyberte jiný, vhodnější inhalační systém.