Těžké, na léčbu rezistentní, astma je vážné onemocnění dýchacích cest, které vyžaduje pozornost specializované péče. Je poměrně vzácné. V České republice těžkým, na léčbu rezistentním, astmatem trpí pouze asi 2 % všech astmatiků. Jeho nedostatečná či nesprávná léčba často vede k vážným zdravotním obtížím, zhoršené kvalitě života, častým návštěvám pohotovosti či hospitalizacím.
Aby bylo těžké astma dobře kontrolováno, vyžaduje vysoké dávky inhalačních kortikosteroidů v kombinaci s dalšími léky. Někteří astmatici dokonce i přes veškerou terapii stále trpí dušností a kašlem a je tedy třeba přistoupit i k léčbě kortikosteroidy ve formě tablet či dokonce infuzí.
Kromě protizánětlivého účinku kortikosteroidů používáme u léčby příznaků těžkého astmatu:
V poslední době preferovaným postupem léčby pacientů, kteří trpí těžkým astmatem, je takzvaná biologická léčba. V současné době je možné v České republice podávat dva základní typy biologické léčby:
Dalších slibných biologických preparátů v léčbě těžkého astmatu je ve vývoji spousta, některé jsou již dokonce k dispozici v zahraničí a v České republice se jen čeká na nastavení podmínek úhrady zdravotními pojišťovnami.
Biologická léčba obecně vede u těžkého astmatu ke snížení obtíží a četnosti astmatických záchvatů. Klade si také za cíl snížit nebo dokonce i úplně omezit podávání kortikosteroidů ve formě tablet či infuzí. Celkově je dobře tolerována a má výrazně méně nežádoucích účinků než terapie kortikosteroidy. Nedokáže však astma vyléčit a je spíše přídatnou léčbou k inhalačním lékům nežli jedinou léčebnou modalitou.
BRNO Fakultní nemocnice Brno Jihlavská 20, 625 00 Brno |
HRADEC KRÁLOVÉ Fakultní nemocnice Hradec Králové Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové |
OLOMOUC |
PLZEŇ Klinika TRN FN a LF UK v Plzni Edvarda Beneše 13, 305 99 Plzeň – Bory |
ZLÍN Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín Havlíčkovo nábřeží 600, 762 75 Zlín |
Fakultní nemocnice Plzeň - Lochotín Alej Svobody 80, 304 60 Plzeň – Lochotín |
PRAHA Fakultní Thomayerova nemocnice Vídeňská 800, 140 59 Praha 4 – Krč |
OSTRAVA Fakultní nemocnice Ostrava 17. listopadu 1790/5, 708 52 Ostrava |
Fakultní nemocnice Motol V Úvalu 84, 150 06 Praha 5 |
NOVÝ JIČÍN |
Nemocnice Na Bulovce Budínova 2, 180 01 Praha 8 |
ÚSTÍ NAD LABEM Krajská zdravotní, a.s. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem |
ČESKÉ BUDĚJOVICE Nemocnice České Budějovice B. Němcové 585/54 370 87 České Budějovice |
JIHLAVA Nemocnice Jihlava Vrchlického 59, 586 33 Jihlava |
Paní Gabriela žije s astmatem už několik desítek let.
První problémy s dýcháním si odbyla v šestnácti letech. Začalo to kašlem, dušností a vyvrcholilo prvním astmatickým záchvatem, po kterém skončila v nemocnici. Dostala inhalační léčbu a jak sama říká, její stav se trochu srovnal a astma ji nějak extrémně neomezovalo.
Vše se začalo zhoršovat v jejích třiceti letech po druhém těhotenství. Těžké záchvaty dušnosti i další obtíže byly čím dál tím častější. Diagnóza zněla těžké astma. Gabriela najednou nemohla „fungovat“ bez systémových kortikosteroidů, které ale měly řadu vedlejších účinků - začala jí narůstat váha, cukr v krvi i cholesterol a začaly se objevovat otoky celého těla.
Naštěstí se ale její léčby ujala paní primářka Krčmová z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Ta přišla s tím, že by pro paní Gabrielu mohla být vhodná nová biologická léčba. První injekci biologické léčby dostala pacientka v září 2018 a následovaly další dvě vždy po měsíci.
Již po druhé injekci paní Gabriela mohla „fungovat“ bez systémových kortikosteroidů a úlevových léků. Paní Gabriela prodělala onemocnění COVID-19, kromě běžných potíží spojených s nemocí jako jsou bolesti svalů, kloubů, hlavy a pálení očí se nikterak nezhoršil její stav po dýchací stránce.
Zprvu měla paní Gabriela strach a nedůvěru v biologickou léčbu nyní jak sama říká „teď je prostě život jednodušší, hezčí. Doporučuji to určitě každému“.
Zajímá vás, jaké byly výsledky biologické léčby? Podívejte se na videorozhovor.
Bronchiální termoplastika - působení teplem přímo v průduškách vede k uvolnění hladkých svalů a opakování tohoto výkonu (provádí se ve 3 sezeních) vede k dlouhodobému snížení bronchiální hyperreaktivity.
IgE aferéza – pacientova krev je filtrována přes speciální kolonu, která z ní odstraňuje imunoglobuliny typu E, jednoho z původců alergické reakce nejen v dýchacích cestách. Krev očištěná od těchto látek je navrácena zpět do cév pacienta. Tento postup obvykle předchází následné podávání omalizumabu.
Zdroj:
Fibigr O. Centrum pro léčbu těžkého astmatu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, www.tezke-astma.cz
©Global Initiative for Asthma, www.ginasthma.org