Dechová rehabilitace

 Dechová rehabilitace

Dechová cvičení pomáhají při léčbě astmatu. Když zapojíte celé tělo, bude se vám lépe dýchat a budete se i lépe cítit.

Dechová cvičení, dechová rehabilitace nebo také respirační fyzioterapie. To jsou různé názvy pro cviky, které patří k léčbě astmatu. Pomáhají zmírnit obtíže s dýcháním, jako je dušnost a kašel, zlepšují hygienu a průchodnost dýchacích cest, a zdokonalují tělesné i pohybové schopnosti.

Správné postavení těla má vliv na to, jak dýcháte

K dýchání nepotřebujete jen plíce a dýchací cesty. Zapojit se musí také bránice, kosterní svaly a hrudní koš. Proto je důležité s nimi pracovat. S tím vám může pomoct dechová gymnastika.

 

Dechová gymnastika

Dechová gymnastika je základní rehabilitační postup, při kterém se aktivní pohyb prokládá s dechovými cvičeními, aby se zlepšila tělesná kondice. Dechová gymnastika je vhodná pro všechny astmatiky a bude se určitě hodit i vám – jen je třeba cvičit správně. S tím vám nejlépe poradí fyzioterapeut nebo rehabilitační lékař, který vám doporučí nejúčinnější cviky podle vašich možností a obtíží. Důležité je, abyste pak doma cvičili aspoň jednou denně a pravidelně, jinak se vaše vylepšená kondice zase rychle vytratí.

TIP: K tomu, abyste chytře a správně dýchali, je třeba vnímat detaily dýchání. Doporučujeme vám konzultovat cvičení průběžně s vaším fyzioterapeutem nebo rehabilitačním lékařem.

 

Dechová cvičení pro děti

Nejlepšíje spojit cvičení se zábavou. Můžete třeba vložit širší brčko, alespoň 1 cm široké, do sklenice vody a nechat dítě „bublat“. Nechte je při tom střídat různou intenzitu a rychlost výdechu. Vhodné je také využít herní dechové pomůcky, například takzvaný kouzelný míček (magic ball), foukací hračku, při které může dítě soutěžit, jak dlouho udrží míček ve vzduchu pomocí dechu. Velmi prospěšné je společné zpívání s dětmi a u větších dětí hra na flétnu.

Další informace a návody na cvičení najdete ZDE

 

Tento textjsme připravili ve spolupráci s:

doc.PaedDr. Libuše Smolíková, Ph.D.
respirační fyzioterapeut, mezinárodní lektor ACT/RFT

Zpět na tipy