5 věcí o astmatu, které vás možná překvapí

Astma se dá vyléčit.

Není to pravda. Samotnou dispozici k alergické reakci současná medicína ještě zcela vyléčit neumí, neboť by musela přeladit celkovou imunitní odpověď organismu. Pomocí správné léčby lze ale účinně tlumit alergickou reakci, a to do té míry, že nezřídka zcela vymizí.


S astmatem nebudu nikdy normálně sportovat.

Není to pravda, můžete. Dobře léčený astmatik může vykonávat prakticky jakoukoliv tělesnou zátěž, tedy i sport. Včetně vrcholového. Astmatici jsou i mezi slavnými olympijskými vítězi, z českých je to třeba vodní slalomář Vavřinec Hradílek.

 

Z alergické rýmy se může vyvinout astma i později.

To je pravda. Alergická rýma, především při přecitlivělosti na pylové alergeny, je jedním z rizikových faktorů pro vznik astmatu. Objeví-li se u alergika dechové potíže i mnoho let po původní diagnóze, je potřeba podrobnější vyšetření, vč. spirometrie, a pak případně začít s léčbou astmatu včas.

 

Astma dostanu v dětském věku, později se nevyvine.

Není to pravda. Přestože astma se nejčastěji objevuje v dětském věku, může se vyvinout i v dospělosti. Nejpravděpodobněji začne u předškoláků, ale není výjimkou ani u kojenců. Pokud dospělí u sebe či děti pozorují nevysvětlitelný kašel a poruchy dýchání, měli by si domluvit vyšetření u lékaře. 

 

Když nemám akutní fázi astmatu, nemusím se léčit.

Není to pravda. Astma je chronický zánět. Lze ho mít pod kontrolou, ale je pro to důležitá dlouhodobá a pravidelná léčbu. Díky dostupné léčbě, pokud je správně využívána, může být nemocný i bez astmatických záchvatů.

Celý článek na www.zena-in.cz